Gino Corfiati - FORUM DI LINGUA ITALIANA
Καλώς ορίσατε στο ΦΟΡΟΥΜ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ του ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.
Για να αποφύγετε την προβολή διαφημίσεων κάντε κλικ στο Σύνδεση (εάν είστε μέλος) ή στο Εγγραφή (εάν είστε επισκέπτης).

Il Forum di Lingua Italiana vi dà il BENVENUTO
Se sei già registrato, clicca su Σύνδεση per accedere al forum e a tutte le sue funzionalità.
Se sei nuovo, iscriviti cliccando sul pulsante Εγγραφή: l'iscrizione ti farà partecipare al gioco, ti darà accesso a diverse aree riservate e ti farà conoscere molta gente.

Cosa aspetti? Iscriviti anche tu!
FACEBOOK PAGE

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΝΕΑ


ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΑΠΕΡΓΙΩΝ
ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
ΚΑΙΡΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ: Θα ισχύσει από φέτος ο νέος νόμος για την κατάργηση του 10% στις πανελλαδικές

Πήγαινε κάτω

02122011

Δημοσίευση 

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ: Θα ισχύσει από φέτος ο νέος νόμος για την κατάργηση του 10% στις πανελλαδικές




ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Από φέτος θα ισχύει ο νέος νόμος που καταργεί τη δυνατότητα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αποφοίτων Λυκείων προηγούμενου σχολικού έτους σε ποσοστό 10% επί του αριθμού εισακτέων, χωρίς να υποβάλλονται σε νέα εξέταση.

Η υπουργός Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου απαντώντας στο αίτημα της Βουλευτού της ΝΔ κ. Βόζενμπεργκ για «επαναφορά του συστήματος του 10%» ήταν ξεκάθαρη ότι θα εφαρμοστεί «η νέα διάταξη της περίπτωσης i της παραγράφου 5α του άρθρου 2 του ν. 2525/1997 (Α΄ 188), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 2 του άρθρου 1 του ν. 2909/2001 (Α΄ 90) και συμπληρώθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 25 του ν. 3687/2008 (Α΄ 159), που αναφέρεται στην εισαγωγή των αποφοίτων Γενικών Λυκείων ή άλλου τύπου Λυκείου σε ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων σε κάθε σχολή ή τμήμα της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του ν. 2525/1997, και ισχύει μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2011−2012 (σ.σ. το τρέχον δηλαδή).
Κατά την άποψη του υπ. Παιδείας με αυτή την κατάργηση θα υπάρχει ίση μεταχείριση με πανελλαδικές εξετάσεις επί των ίδιων θεμάτων όλων των υποψηφίων για εισαγωγή σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ κατά το ίδιο ακαδημαικό έτος.
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ\
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΝΕΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
avatar
Admin
Admin

Numero di messaggi : 802

http://italian.77forum.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτή τη δημοσίευση στο: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης